Blog - polityka, prawo, przestępczość...

Ziobro, seryjni mordercy i kryminologia – czyli jak oszukać ciemny lud...

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zbigniew Ziobro okrutnie i przedmiotowo wykorzystuje zabójstwo 10-letniej Kristiny by uzasadniać swoją niekompetencję. Tym samym w prawniczym populizmie przekroczył kolejną granicę udowadniając, że z kryminologii musiał mieć na studiach bardzo naciąganą trójkę. Żal dziecka, którego śmierć ma być tym dla jego skrajnie amatorskiej nowelizacji Kodeksu karnego, czym pożar Reichstagu był dla NSDAP – wymówką do wymuszenia dekretu „O ochronie narodu i państwa” zawieszającego prawa obywatelskie.

A czym takim tym razem zaskoczył mnie Ziobro? M.in. taką złotą myślą: Kary za przestępstwa muszą być nie tylko nieuchronne, ale i dotkliwe. Muszą skutecznie odstraszać przestępców. Po to, żeby rodzice w Polsce mogli być spokojni o bezpieczeństwo swoich dzieci i żeby sami żyli w poczuciu bezpieczeństwa. Oczywiście każdy rodzic przyklaśnie, ponieważ żaden z nich nie musi mieć pojęcia, z jakiego kierunku istnieje dla ich dzieci zagrożenie. Ale minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednej osobie, dysponujący sztabem ekspertów, wiedzieć powinien, że... żadnego seryjnego zabójcy ani mordercy z lubieżności (tak się to w kryminologii nazywa) nie powstrzyma żadne surowe prawo!

I wiem, że Wy drodzy Czytelnicy w głębi duszy też to wiecie! Skąd? Ponieważ każdy z Was oglądał kiedyś horror z gatunku tzw. slasherów. Seryjny morderca biega w nim po planie np. z nożem lub siekierą i pod wpływem głębokich zaburzeń psychiatrycznych zabija niewinnych ludzi. Mordercy dzieci należą właśnie do tej kategorii, a mordercy-gwałciciele w szczególności.

Kryminologia wskazuje trzy podstawowe typy gwałcicieli, ze złości (mszczą się na za dawne krzywdy od kobiety), władcze (kompensują swoje kompleksy kontrolą nad ofiarą) i sadystyczne. Trzeci kategoria czerpie przyjemność nie ze stosunku seksualnego, ale z bólu ofiary. To z tej grupy wywodzą się morderstwa z lubieżności, które często przeradzają się w serię morderstw, a ich sprawcy w seryjnych morderców. Ta kategoria praktycznie nie panuje nad sobą, nawet jeśli zbrodni dokonuje w tzw. uporządkowany sposób, planuje ją i drobiazgowo zaciera ślady. Sprawca panuje nad tym jak dokona zabójstwa, ale nie jest w stanie sam rozsądkiem zatrzymać żądzy zabijania. Tym samym funkcja prewencji generalnej nawet najsurowszego prawa karnego nie może zadziałać.

Dla takiego zabójcy nie ma znaczenia, czy dostanie rok więzienia czy dożywocie, w USA i Rosji wielu seryjnych zabójców trafia do celi śmierci. I co to zmienia? Nic. Nadal pojawiają się ich naśladowcy i będą pojawiać zawsze. Dzieje się tak dlatego, że tego typu morderca kompletnie nie myśli w kategoriach konsekwencji swoich czynów, bo gdyby tak było, to zamiast gwałcić i zabijać dziecko wybrałby wizytę w agencji towarzyskiej albo wycieczkę do zoo by pogłaskać króliczka. Ale tu nie ma substytutu przyjemności, nie ma logicznego wyboru. Tylko tego Zbigniew Ziobro Polakom już nie powiedział. On wmawia ludziom, że można powstrzymać seryjnych morderców NOWELIZACJĄ KODEKSU KARNEGO i on pierwszy w historii świata tego dokona! Trudno o większy populizm, gorsze wykorzystanie tragicznej śmierci dziecka i lepsze udowodnienie, że jego słowa mają na celu wyłącznie zrobienie „ciemnemu ludowi” wody z mózgu.

Dlatego apeluję – nie dajcie się na to nabrać! Pewnych rodzajów przestępstw nie uda się nigdy wyeliminować, można jedynie skutecznie ścigać ich sprawców. Tak jest właśnie w przypadku zabójców z lubieżności, seryjnych morderców, i zazwyczaj gwałcicieli. Książki są w każdej bibliotece dostępne za darmo, można poczytać, sprawdzić, dowiedzieć się. Ta wiedza płynie z analizy setek tysięcy akt spraw karnych, nie jest oparta na gdybaniu tylko na powtarzalnych od setek lat mechanizmach zbrodni. Dodam jeszcze, że po schwytaniu seryjnego mordercy i w dotychczasowym stanie prawnym nie było najmniejszych szans, by kiedykolwiek wyszedł on na wolność, chyba że w stanie agonalnym. Dlatego „wprowadzanie” bezwzględnego dożywocia dla tej kategorii sprawców to kolejne okłamywanie opinii publicznej.

Niestety, żyjemy w kraju, w którym gdy nauka kłóci się z propagandą partyjną, to tym gorzej dla nauki. Profesorowie prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego niedawno skrytykowali pomysły ministra. Skutek? Resort Zbigniewa Ziobry zapowiedział kroki prawne... To już kuriozum, by grozić za wykładnię przepisów prawa i krytykę nowelizacji. Ale o wiele gorsze jest wykorzystywanie śmierci dziecka do uzasadniania nowelizacji Kodeksu karnego jawnie sprzecznej z orzecznictwem Trybunału Praw Człowieka i karzącej 16-letnim wyrokiem więzienia za kradzież 3 batonów. Kilkanaście lat w więzieniu za kradzież czegoś do zjedzenia to godne i sprawiedliwe? Nie. To nie są dobre standardy i z dzisiejszym pojmowaniem katolicyzmu też nie mają nic wspólnego. To powrót do wieków ciemnych, w których również prawo stanowiono bez odniesienia do (nieistniejącej jeszcze) nauki kryminologii, za to w celu zapewnienia ciemnej gawiedzi rozrywki publicznymi egzekucjami. Dziś gawiedź pieje z zachwytu.

 

Kazimierz Turaliński

17 czerwca 2019 r.

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 
Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego dostępnych w Wydawnictwie Prawno-Ekonomicznym Artefakt.edu.pl:

 

x