Blog

Wirus ebola - broń, którą terrorysta łatwo zniszczy Europę

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Wykorzystanie „arsenału” biologicznego przez terrorystów wydaje się dzisiaj technologiczną mrzonką, lecz w istocie zniszczenie społeczeństw zachodu jest przy jego pomocy wydaje się obecnie realne jak nigdy dotąd w historii. Gdybym był terrorystą moim marzeniem byłby urlop w Liberii albo w Sierra Leone.

Eksperci WHO i Unii Europejskiej oceniają jako znikomy poziom ryzyka przeniknięcia wirusa Ebola na nasz kontynent. Zarówno Wielka Brytania, jak i Francja, czy nawet Hongkong planują skrupulatne kontrole a w razie potrzeby kwarantannę wszystkich podróżnych przybywających z państw ogarniętych epidemią. Ale to nie wystarczy. Kordony sanitarne w państwach Afryki są w stanie skutecznie wyizolować „praworządnych” obywateli, którzy sami poszukują pomocy medycznej albo są zbyt prości, by skutecznie stawiać opór i przedzierać się do innych państw. No bo i po co mieliby to czynić? Szansą na przeżycie jest oddanie się w ręce lekarzy albo… szamanów.

Zręczny terrorysta, zwłaszcza wzbudzający większe zaufanie na czarnym lądzie Europejczyk, zdoła przedrzeć się przez kordony albo dotrzeć do kogoś, kto za odpowiednim honorarium dostarczy ampułkę z zakażoną krwią. Parę tysięcy zarażonych, kilkaset ofiar śmiertelnych - to jak supermarket dla organizacji śniących o apokalipsie. Później przetransportowanie wirusa do Londynu, Paryża, Tokio, czy Warszawy będzie już bardzo proste. Kontrole „rozgorączkowanych” pasażerów są na lotniskach ograniczane do lotów z Afryki, ewentualnie zapobiegliwi specjaliści od bezpieczeństwa obejmą uwagą także właścicieli paszportów z tamtejszymi pieczątkami. W przypadku celowego działania – daremny trud. Zastosowanie znajdą doświadczenia przemytników kolumbijskiej kokainy z lat 80-tych.

Kurier przekraczał granicę w państwie pośrednim, niestosującym nadmiernych restrykcji. Obecnie może to być np. Turcja, Ukraina albo Meksyk. Terrorysta-samobójca nie musi obawiać się o swoje życie, więc przemytu wirusa może dokonać wewnątrz ustroju. Na terenie państwa neutralnego odbierze czysty paszport, bez afrykańskich wpisów, albo zarazi lokalnego współpracownika, który jeszcze przed wystąpieniem istotnych objawów wsiądzie w samolot albo przekroczy granicę lądową. Wystarczy jedno ognisko – np. na Okęciu, a w ciągu kilku godzin wirus rozprzestrzeni się na kilka kontynentów i uderzy synchronicznie we wszystkie najważniejsze metropolie świata.

Na szczęście dla nas, scenariusz ten jest mało prawdopodobny. W pierwszej kolejności afrykańscy ekstremiści preferują klasyczne metody, takie jak kałasznikow i bomby. Do tego wbrew pozorom nie traktują starego kontynentu priorytetowo i jako cel wybiorą raczej Kenię, współpracujące z USA Maroko albo znienawidzony Izrael. Wtedy będzie jeszcze czas na uszczelnienie granic Unii. A jeśli tego nie zrobimy, to prędzej czy później będzie jak w piosence Kazika Staszewskiego…

 

 

Kazimierz Turaliński

3 sierpnia 2014 r.

 

 

Komentarze Kazimierza Turalińskiego

Komentarze do aktualnych wydarzeń politycznych, głośnych lub przemilczanych przestępstw oraz zmian w prawie i gospodarce. Zabarwione światopoglądowo ale niezwiązane trwale z żadną partią polityczną, nielojalne nikomu ani niczemu za wyjątkiem sumienia.

Wydawnictwo Artefakt.edu.pl

Kontakt w sprawie wydawnictw książkowych:

  Wydawnictwo prawno-ekonomiczne
  ARTEFAKT.edu.pl sp. z o.o.

adres e-mail: biuro@artefakt.edu.pl

tel. kom. 537-271-291
tel.(22) 270-10-75
fax (22) 257-82-32

adres korespondencyjny:
Al. Jerozolimskie 85 lok. 21
02-001 Warszawa

Kancelaria TALIONIS

Kontakt w sprawie usług prawno-ekonomicznych:

  Kancelaria
  TALIONIS

adres e-mail: biuro@kancelariatalionis.pl

tel. (32) 431 07 43
fax (32) 431 07 47

adres biura:
ul. Sądowa 7
41-605 Świętochłowice

adres korespondencyjny i rejestrowy:
ul. Św. Jana 11/4
40-012 Katowice

Słowo do klientów

Podobno zawsze wybierać trzeba mniejsze zło, a większe… zachowywać na czarną godzinę. Ja uważam, że z każdej sytuacji jest dobre wyjście, sęk tylko w tym, by szukając do niego drogi nie zabłądzić jeszcze bardziej. Jeśli masz kłopot i nie znajdziesz jego rozwiązania w moich publikacjach – napisz. Spróbuję Ci pomóc w jego rozwiązaniu lub zminimalizuję jego skutki. Wraz z moimi współpracownikami - głównie byłymi funkcjonariuszami służb państwowych - zapewnić mogę profesjonalną obsługę problemów z zakresu bezpieczeństwa biznesu, nie wykluczając spraw związanych z przestępczością zorganizowaną lub międzynarodową, czy wykrywaniem sprawców poważnych zbrodni - w tym zabójstw.

Kazimierz Turaliński

 
Więcej na poruszone tematy przeczytać możesz w książkach autorstwa Kazimierza Turalińskiego dostępnych w Wydawnictwie Prawno-Ekonomicznym Artefakt.edu.pl:

 

x